Spanien bubblar av kreativitet och en av de mest spännande regionerna i min mening just nu är Priorat. Från en helt okänd region med alkoholdrivna viner på 70-talet, till de erkända kultviner vi känner till idag. Numera har även en ny trend tagit fäste: slanka, eleganta och friskare viner som visar regionens bredd och förtjänar sin plats i rampljuset.
Priorat började sin resa som vinregion under Medeltiden och innan vinlusens utbrott på slutet av 1800-talet fanns runt 10.000 hektar planterat i regionen. Många rankor rycktes dock upp och på slutet av 70-talet användes endast 500 hektar, en dramatisk minskning. På den här tiden fanns det några kooperativ i området och endast två privata vinerier och stilen av vin var kraftig, alkoholen kunde ligga på upp emot 17% och färgen på vinet nästan svart.
Allt detta kom dock att ändras när René Barbier kom till Priorat 1979. Tillsammans med fyra vänner planterade han rankor med bland annat Garnacha och Cabernet Sauvignon, och första årgången släpptes 1989. Ett enda vin tillverkades, men såldes av Barbier och hans vänner under fem olika etiketter. De fick direkt världens ögon på sig då de gjorde intensiva, snygga viner på en blandning av franska och lokala druvsorter med tydlig fatkaraktär. I en vinvärld där Robert Parker styrde vilka vinstilar som var populära föll de nya Priorat-vinerna in perfekt. Efter 1991 års årgång gick de fem producenterna sin egna väg och producerar nu sina egna stilar av vin. Priorat var nu en etablerad region för kvalitetsvin. Redan år 2000 fick Priorat DOCa-status i Katalonien och år 2009 även i resterande Spanien (och världen), som andra region i Spanien.

Idag har dock Priorat gått in i sin tredje fas. Även om den klassiska stilen av Priorat fortfarande tillverkas flitigt har det växt fram en ny, slankare stil som tilltalar mig. Fler och fler producenter börjar plantera vingårdar i svalare områden och de lokala medelhavsdruvorna favoriseras framför de franska. Idag är det Garnacha och Cariñena som ofta anses tillverka de bästa vinerna och passa klimatet bättre. En del Cabernet Sauvignon, som var väldigt populär förut, ympas till och med om till Garnacha. När man använder de lokala druvorna som är gjorda för klimatet blir inte lagringen på fat lika viktigt då druvorna hunnit mogna ordentligt och inte har några gröna tanniner som behöver ligga på fat för att rundas av. Fler och fler tittar därför på cementtankar, som faktiskt användes här för länge sedan. År 2025 sänks även gränsen för minsta alkoholprocenten i vinerna från 13 till 12,5%, ännu en möjlighet för dagens vinmakare att tillverka en friskare stil av Priorat.
Priorat är en region i ständig förändring som visar vad Spanien går för idag, och ingen borde missa dessa viner!